Mittwoch, 19. November 2008

Afganistan: Alman askerleri "efkarlı"

Hürr Demokrat Partisi (FDP) milletvekili Elke Hoff'un federal meclisde verdiği soru önergesi neticesinde, Afganistan'da bulunan Alman askerlerinin 2008 yılında bir milyon litre alkol tükettikleri Almanya Savunma Bakanlığı tarafından teyid edildi.

Kendisine Afganistan'da bulunan Alman askerlerinden ve Afgan dostlarından Afganistan'daki Alman işgal üslerinde yaşanan "alkol problemleri" hakında gelen bilgiler üzerine, olayı açıklığa kavuşturmak için federal mecliste bir soru önergesi veren Hoff, Afganistan'daki tüm ordu mensuplarını zan altında bırakmanın doğru olmadığını ama hadisenin de kesinlikle küçümsenmemesi gerektiğini söyledi.

Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre 2008 yılı içinde 990 bin litre bira ile 69 bin litre şampanya ve şarab Afganistan'a gönderilmiş.

Savunma Bakanlığı yetkililerine göre bu rakamlar askeri personel için öngörülen ortalama alkol tüketimi ölçüleri dahilinde. Günlük olmak üzere her askere bir litre bira müsade edilmekte. Yetkililer Afganistan'a gönderilen alkol mamüllerinin sırf Alman askerler tarafından tüketilmediğini de belirterek günlük olmak üzere her askere 0,7 ile 0,8 litre arasında bira düştüğünü hesaplarken, Afganistan'da bulunan Alman askerleri için kesinlikle bir "alkol problemi"nden söz edilemeyeceğini vurguluyorlar.

Diğer yandan Alman işgal kuvvetlerinin aşırı alkol tüketimini strese ve alternatif programların eksikliğine bağlayan bazı politikacılar ise, askeri personel için sportif ve kültürel faaliyetlerin genişletilmesini talep ediyorlar.

NATO (ISAF) işgal operasyonu kapsamında Afganistan'da bulunan Alman birliklerinde aşırı alkol tüketiminin "istisnai" olmadığı yönünde ilk bilgiler ise Murat Kurnaz olayı ile ortaya çıkmıştı.

Afganistan'da "terörist" suçlamasıyla NATO işgal kuvvetlerince tutsak edilen ve sonra yıllarca Guantanamo'da tutulan Kurnaz'ın Almanya'ya geri dönebilmesiyle açılan soruşturma komisyonunda, Afganistan'da yapılan sorgulamalarda Alman subaylarının bile zaman zaman "haddinden fazla" alkollü oldukları bizzat komisyona ifade veren Alman askeri personel tarafından itiraf edilmişti.

Haber: Deutsch-Türkische Nachrichten

Keine Kommentare: